İkinci El ve Sıfır Alışveriş

Vasıta

Dersler

Emlak

Servisler

Topluluk

Kişisel İlanlar

İş

Sosyal Medya İlanları Facebook Marketplace Güvenilir mi?

Facebook Marketplace, Facebook kullanıcılarının yerel toplulukları içinde ürün alıp satabilecekleri çevrimiçi bir platformdur. Facebook Marketplace, kullanıcıları dolandırıcılık ve dolandırıcılıktan korumaya yardımcı olacak güvenlik özelliklerine sahip olduğunu belirtse de, dolandırılan çok sayıda kişi vardır. Özellikle bir işletme gibi sahte adres göstererek, ucuz ürün ilanları vererek insanları dolandıran çok sayıda Facebook Marketplace ilanları bulunmaktadır.

Genel Konular
17. Jan 2024
95 görüntüleme
Sosyal Medya İlanları Facebook Marketplace Güvenilir mi?

Facebook Marketplace, Facebook kullanıcılarının yerel toplulukları içinde ürün alıp satabilecekleri çevrimiçi bir platformdur. 2016 yılında piyasaya sürüldü ve bireylerin ve işletmelerin satılık ürünler yayınlamasına, listelere göz atmasına ve potansiyel alıcılar veya satıcılarla iletişim kurmasına olanak tanıyor.

Bu pazarda, kullanıcılar fotoğraf yükleyerek, açıklama ekleyerek ve fiyat belirleyerek satmak istedikleri ürünler için listeler oluşturabilirler. Kullanıcılar ayrıca öğenin durumu, konumu ve gönderime uygun olup olmadığı gibi ek ayrıntıları da ekleyebilir.

Daha da önemlisi, alıcılar Facebook Marketplace'teki listelere kategoriye, konuma ve fiyat aralığına göre göz atabilir. Belirli öğeleri bulmak veya mesafeye göre filtrelemek için arama çubuğunu da kullanabilirler. Buna ek olarak, kullanıcılar Facebook Messenger aracılığıyla potansiyel alıcılar veya satıcılarla iletişim kurabilir. Bu özellik, ürün hakkında soru sormalarına, fiyatları müzakere etmelerine ve işlem için buluşmak üzere bir zaman ve yer ayarlamalarına olanak tanır.

İlginçtir ki, Facebook Marketplace, kullanıcıları dolandırıcılık ve dolandırıcılıktan korumaya yardımcı olacak güvenlik özelliklerine sahip olduğunu belirtse de, dolandırılan çok sayıda kişi vardır. Özellikle bir işletme gibi sahte adres göstererek, ucuz ürün ilanları vererek insanları dolandıran çok sayıda Facebook Marketplace ilanları bulunmaktadır. Kapıda ödeme sistemi yoksa bu ilanlara çok güvenmeyin. Kullanıcılar şüpheli listeleri bildirebilir ve Facebook gerekirse bunları inceler ve kaldırır ancak kaldırılana kadar dolandırılmış olabilirsiniz..

Bununla birlikte, Facebook Marketplace topluluk temelli bir model üzerinde çalışır, bu da kullanıcıların kendi bölgelerindeki insanlarla alım satım yaptıkları anlamına gelir. Bu, işlemde bir şeyler ters giderse insanları sorumlu tutmayı zorlaştırabilir.

Yorumlar

Bu yazıya yorum eklenmedi

Yeni Yorum Ekle

Yeni yorum eklemek için giriş yapmalısınız. Giriş
PHP, HTML, C++
Kategoriler
Genel Konular
Seri İlan Genel Konular
Son zamanlarda yorum yapıldı